Bilgi İşlem Hizmetleri

Irmak ve Merve Medya olarak İnsanları ihtiyaç ve taleplerini karşılamak amacı ile günümüzde birçok kurum, kuruluş ve özel sektör alanları farklı alanlarda hizmet vermektedir. İnsanlara birçok farklı alanlarda hizmet veren bu farklı alanların her biri kendi içerisinde farklı görevlerle yükümlü olan birimlerden oluşmaktadır. Bu birimlerden birisi de bilgi işlem birimi olmaktadır. Her birimin olduğu gibi bilgi işlem biriminin ve bilgi işlem elemanlarının da yapmakla yükümlü olduğu alan ile ilgili görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

 Bilgi İşlem Nedir?

            Her kamu kurumunun ya da özel sektör kuruluşlarının yani insanlara hizmet veren tüm hizmet alanlarının belirli bir işleyişi var bu işleyişi sağlayan birimleri vardır. Teknoloji ve bilimin gelişmesi ile birlikte artık tüm kurum ve kuruluşlarda gerçekleştirilen işlemler elektronik bilgisayar ortamında gerçekleştirilirken tüm veriler bilgisayar ortamında işlenip yine bilgisayar ortamında kayıt altında tutulmaktadır. Ayrıca kurum içerisinde hizmetlerin kolay ve akıcı bir hal alabilmesi için kurum ya da kuruluş içerisindeki bilgisayarlar arasında bağlantı kurulmaktadır. Bu aşamada devreye bilgi işlem birimi girmektedir.

            Kurum ve kuruluşlarda bir birim olan bilgi işlem birimi hastane, okul, devlet kurumları gibi ve akla gelebilecek diğer tüm kurum ve kuruluşlarda bilgisayar ağlarının işleyişini, sanal ortamın doğru bir şekilde işlemesi için tüm yazılım çalışmalarını yapan birim olmaktadır. Bilgi işlem birimi kurum ya da kuruluşlarda kullanılan tüm bilgisayarların ve bilgisayar yazılımlarının onarılmasından ve düzenli çalışmasının sağlanmasından sorumlu olmaktadır.

 Bilgi İşlem Elemanının Sahip Olması Gereken Özellikler

            Bilgi işlem elemanının sahip olması gereken en temel özellik öncelikle bilgisayar yazılımları hakkında donanımlı bir eğitime ve bilgiye sahip olmalıdır. Dolayısıyla da bir bilgi işlem elemanı word, excel başta olmak üzere tüm office programlarını profesyonel bir şekilde biliyor olmalıdır. Ayrıca bilgi işlem elemanını uzman olması gereken diğer konulardan birisi Windows server işlemleri konusudur.

            Bir kurum ya da kuruluşun bilgi işlem bölümünde görev yapan bir elemanın yazılımlar haricinde aynı zamanda bilgisayar donanımları, bilgisayar kurulumu hakkında da yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir. Ayrıca her şirket ya da kurumun kendisine özgü bilgi işlem sistemleri mevcuttur dolayısıyla da bilgi işlem elemanı mutlaka çalıştığı yerin bilgi işlem sistemlerini iyi bir şekilde öğrenmelidir.

 

Resim
X